(forrás: brothersoft.com) |
Miközben az index alapos, bár túlzásoktól sem mentes, arab helyzettel foglalkozó vélemény-cikkét olvasom, az MSN-ablakban eme poszt múzsája arról számol be nekem, hogy Kadhafi néhány "bizalmi" emberének családtagjait nemes egyszerűséggel védőőrizetbe vonta, kevésbé irodalmiasan szólva: elraboltatta — aligha kétséges, hogy zsarolási szándékkal: így vélvén sakkban tartani azokat, akiknek a támogatása számára elengedhetetlennek tűnik rendszere fennmaradásához.
Innen mindezek hallatán-olvastán kétfelé vezetnek a gondolataim: egyrészt azon gondolkozom el, hogy ennek a szinte mindenki számára meglepetés erejével ható, hatalmas tömegeket megmozgató lázongás-felkelés-forradalom(?) sorozatnak mi is lehetne a végső, számunkra is érvényes erejű üzenete. És bár lehet sok okosságot írni-mondani arról, hogy ez nem is "úgy" forradalom, ahogy azt mi itt Európában megszoktuk és elképzeljük, meg hogy mindezek mögött igazándiból a hadseregek állnak, de akármennyire is igaz mindez, azért az mégiscsak tagadhatatlan, hogy a diktátorok bukásához, a helyzet radikális, és szinte az egész arab világot érintő változásához mégiscsak elsősorban a tömegek kellettek. Vagy ha úgy tetszik: a "tömegemberek" az egyszerű, szürke hétköznapi átlag. És pont ez a megrázó, ez az a vonás, amelyik számomra a legmarkánsabb üzenetet hordozza: ezek a (nagyrészt) fiatalok egy nagyon kompakt, kerek, ráadásul szakrális eszmerendszer nevében állíttattak szembe a nyugattal, a materiális világgal, a romlottsággal, és annak ideológiai-társadalmi megnyilvánulásával, a jóléti demokráciával. És egyszercsak mégis eljött az a pillanat, amikor elég lett a Hit nyújtotta erkölcsi fölényből, annak tudatából, hogy "mi járunk az (egyetlen) igaz úton". És ehelyett választották a "dekadenciát". De egyszerűbben úgy is mondhatnánk: azt az emberibb, szabadabb életet, amelyik ott volt a szemük előtt, és akárhogy is próbálták elhitetni velük ezt, nem voltak hajlandók negatívumként tekinteni rá. Vajon mindezek fényében tartósan, hosszú távon milyen sikerre számíthat az az ideológia, amelyik (mégha akármennyire is hasonlít számos vonásában hozzá) mégsem vallási alapú, csak valamiféle homályos "magyar útról", "gazdasági szabadságról" és az ezekből levezethető/endő jogos büszkeségről szól?katalóguskép a fidesz.hu (!) -ról |
Nem árt, ha az ember felkészült arra, hogy mire is számíthat, ha majd itt is elég lesz az ócska dumákból, és ennek a tömeg megpróbál majd hangot adni.
2 megjegyzés:
A ballibsik lassanként elgondolkodhatnának azon, hogy mitől szépült meg a 2002-2010 időszak és vajon ez az "Orbán mekkora egy fasiszta diktátor" duma meddig mehet még...
Pont az ilyen emberek miatt reked meg a fejlődés MINDIG. Mert ugye mindenkinek mindent lehessen (kvázi joga legyen rá), de senkinek ne legyenek kötelezettségei (kvázi kötelesség ne társuljon ehhez).
Nem akarom a fideszt védeni, eszemben sincs. Bár úgyis lesz 1-2 "entellektüell" aki azt hozza ki a dumámból, csupán a manapság oly népszerű túlkapásokra hívom fel a figyelmet. Valószínüleg sikertelenül. De akik a nemlétező párhuzamokat akarják a cikkből levonni, azoknak úgyis mindegy.
T. névtelen kommentelő!
Bár a tetszés szerint "ballibsi"-nek kijelölteket szidni mindig lehet (sőt: erősen ajánlott), de azért hadd kérdezzem meg tisztelettel: mi a hozzászólásod kapcsolata a poszttal, amihez írtad??
Talán az éles lőszerrel tömegbe való lövetés volna a kötelességek betartatásának eszköze?
Azokat az apróságokat most talán hagyjuk is, hogy hogy értékelhető, ha egy párt egyszerre képvisel vmit, és annak az ellenkezőjét; vagy hogy a 2006-os utcai harcosokról mennyiben lehetne megmintázni a kötelességtudás szobrát..
Megjegyzés küldése